mar 24, 2012

napisane przez w kategorii Kubki | 0 Comments

Bo rybka lubi pływać?

Bo rybka lubi pływać?

Wiosna rozgościła się w pełnym tego słowa znaczeniu – jest już i astronomiczna i kalendarzowa, więc tez czas przejść na wiosenne sporty.

Jednym z najbardziej popularnych w Polsce jest wędkarstwo. Zapaleni wędkarze, jak tylko zima odpuszcza szykują swój sprzęt i wyruszają na łowiska. Jeśli ty jesteś jednym z tych, którzy nigdy się tym nie zajmowali, a myślisz, że mogłoby Ci to sprawić przyjemność, to powinieneś zapoznać się z tym tekstem, w którym znajdziesz trochę  – na skróty – informacje dotyczące tego „ekstremalnego”:) sportu.

Istotne jest miejsce połowu, sprzęt wędkarski jaki wykorzystujemy, dobór metody połowu, stosowane zanęty i przynęty. Nic jednak nie jest tak istotne jak technika połowu, na którą wpływa również sposób zacięcia ryby. Warto dowiedzieć się w jaki sposób robić to prawidłowo.

Wśród osób nieskażonych wędkarstwem krąży sąd, że ryby zacinają się same. Wystarczy zarzucić zestaw i siedzieć bez ruchu, by ostatecznie zwinąć zdobyć do brzegu. Nic bardziej mylnego. Zacięcie to sztuka, którą należy stosować bardzo umiejętnie. W przeciwnym razie liczba okazów może nie zrobić na nikim wrażenia.

Sukces zależy bowiem od:

metody połowu i rodzaju przynęty – ważne jest, aby być świadomym tego czym dysponujemy i jakie ryby chcemy łapać. W przypadku małych i bardzo ostrych haczyków wystarczy bardzo lekki ruch szczytówką, aby nasze zacięcie okazało się sukcesem. Kolejna rzecz to przynęty, od których zależy szybkość zacięcia. Przynęty małe, takie jak ciastko, kukurydza, biały robak powodują, że ryba bardzo szybko łapie je do gęby.

oraz rodzaju ryby jaką łowimy :

- szczupak, sandacz, płoć – potrafią ściągnąć przynętę w bardzo delikatny sposób,

- amur – podskubuje, próbuje, testuje, kosztuje…

- lin – bardzo szybko wypluwa przynętę

- karp – często holuje przynętę, zacinając się sam

To tylko kilka podstawowych informacji na temat łowienia. Ostatnim elementem łowienia ryb jest cierpliwość, a właściwie całe jej morze i kubek wędkarza z  czymś ciepłym w środku, bo jak wiadomo rybka lubi pływać, ale rybak nie musi marznąć.

Dodaj komentarz