kwi 9, 2012

napisane przez w kategorii Kubki | 0 Comments

Dyngusowe smaganie

Dyngusowe smaganie

Tyle czekania i juz prawie za nami. I chcociaż same Święta Wielkanocne związane są z ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem Jezusa to większość zwyczajów tego okresu Kościół Katolicki przejął z pogańskich tradycji związanych z przywitaniem wiosny i budzeniem się przyrody do życia.

Jednym z takich zwyczajów jest polewanie się wodą i smaganie rózgami. Jak podaje wikipedia.pl pierwsze wzmianki o zwyczajach lanego poniedziałku pochodzą dopiero z XV w., są to przestrogi kościelne dotyczące kultywowania pogańskich obyczajów oblewania się wodą, dawania podarków itp., co pozwala wnioskować, że zwyczaje te są dużo starsze.

Samo słowo Śmingus czy Śmigus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern co oznacza Wielkanocne smaganie. Oczywiście nikt dzisiaj nie smaga rózgami, a tradycja po metamorfozie polega na polewaniu sie wodą.

W drugim dniu świąt według tradycji to mężczyźni polewają wodą najczęściej niezamężne kobiety, natomiast dzień później to kobiety mają możliwość odwdzięczenia się mężczyznom. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby nie zrobić nikomu krzywdy, żeby pokropić, a nie zalać. A na rozgrzewkę, po trudach lanego poniedziałku polecamy dobrą i gorąca herbatę, zaparzoną w fajnym kubku.

Dodaj komentarz