maj 8, 2012

napisane przez w kategorii Przepisy na herbatę | 0 Comments

Jak parzyć herbatę czarną?

Jak parzyć herbatę czarną?

Parzenie herbaty to niezwykle charakterystyczny proces, zależny od tego, czym dysponujemy w kuchni. Najważniejsza jest oczywiście dobrej jakości herbata, zaparzacz i czajnik.

Aby uzyskać napar o odpowiedniej jakości należy wsypać pół-jedną łyżeczkę na każde 200 ml wody, a jeśli przygotowujemy napar w dzbanku trzeba wsypać dodatkową łyżeczkę na dzbanek.

 

Czajnik, w którym zamierzamy parzyć herbatę powinien być wcześniej ogrzany (np. poprzez wcześniejsze kilkakrotne przelanie go wrzącą wodą).

Do osuszonego czajniczka należy wsypać odpowiednią ilość herbaty i zalać tzw. „białym wrzątkiem” (jest to woda w drugim stadium wrzenia, kiedy pojawia się w niej tyle drobnych pęcherzyków powietrza, że wydaje się biała).

Przy zastosowaniu miękkiej wody herbatę należy parzyć 3,5-4 minuty, aby uzyskać najsilniejszy aromat. Czas parzenia zależy od:

- twardości wody (im twardsza, tym dłużej);
- jakości suszu (im wyższa, tym krócej);
- rozdrobnienia liści (im drobniejsze, tym krócej);
- pożądanych właściwości naparu (im bardziej pobudzający napój
chcemy uzyskać, tym krócej).

Moc naparu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Aby ją regulować można wsypać mniej lub więcej suszu. Większą mocą charakteryzują się odmiany wysokogatunkowe, gdyż zawierają w suszu więcej młodych liści.

Każdy gatunek herbaty ma swój charakterystyczny aromat, który może być opisywany przez znawców takimi określeniami jak: różany, miodowy czy dymny. Aromat i smak tworzą połączenie charakterystyczne dla danego gatunku. Aromat powstaje w trakcie parzenia i utrzymuje się przez około 6 minut, tak więc świeża, jeszcze gorąca herbat ma najlepsze właściwości zapachowe i smakowe.

Wtedy należy ją przelać do kubka i podawać z ciasteczkami.:)

 

Dodaj komentarz