maj 12, 2012

napisane przez w kategorii Przepisy na kawę | 0 Comments

Irish Cream na lato

Irish Cream na lato

Kolor kawy zabarwionej mlekiem,  delikatny cynamonowy zapach przełamany nutką karmelu i lekko waniliowy, czekoladowo – kakaowy smak… to najprostszy i oczywiście całkowicie niewystarczający opis jednego z najpopularniejszych likierów świata – Irish Cream.

Prawdziwy Irish Cream sporządzany jest według ustalonej receptury: to kompozycja irlandzkiej whiskey i świeżej śmietanki, zmieszanych w odpowiednich proporcjach. Jednak potrzeba było wielu lat prób i eksperymentów, aby konsystencja obu składników była jedwabiście gładka i nie rozwarstwiała się.

Pierwszy, a zarazem najpopularniejszy Irish Cream, czyli likier Baileys został wprowadzony do sprzedaży w 1974 roku i od razu stał się niekwestionowanym królem likierów. Jego obecność na rynku alkoholowym rozpoczęła modę na podobne produkty oraz przyczyniła się do wzrostu zainteresowania prawdziwą irlandzką whiskey.

Dzisiaj Irish Cream dostępny jest w ok. 170 krajach na całym świecie, zachwycając kolejne pokolenia fanów irlandzkich smakołyków. Krem irlandzki może być podawany na wiele sposobów: z lodem, w drinkach z wódką, brandy, whiskey, a także jako dodatek do ciast, kawy i deserów.

Jeśli w letnie popołudnia zechcemy spróbować prawdziwej kawy po irlandzku, która przeniesie nas wprost do kraju zielonych pastwisk, możemy zmieszać w filiżance lub wysokiej szklance wystudzoną kawę wraz z Irish Cream w proporcjach 120 ml i 60 ml, dodać kostki lodu i ewentualnie bitą śmietanę.

Kierowców i abstynentów nie musi omijać ta niewątpliwa przyjemność. Wystarczy zastąpić Krem Irlandzki syropem o tym smaku i rozkoszować się głębią aromatu.

Dodaj komentarz