cze 22, 2012

napisane przez w kategorii Kubki | 0 Comments

Z tatusiem fajnie jest

Z tatusiem fajnie jest

Być może nie jest z dzieckiem od pierwszej chwili, nie nosi go pod sercem, ale kocha bardzo, bardzo mocno. W pierwszych miesiącach życia buduje się silna więź emocjonalna między ojcem a dzieckiem. Niemowlak poznaje świat przez dotyk. Doskonałą do niego okazją jest nie tylko zabawa, ale także  kąpanie czy kołysanie do snu. Ciepło ciała ojca, jego zapach i ton głosu dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Tata karmiący kaszką i ocierający łzy, gdy boli brzuszek, staje się dla malucha jedną z najważniejszych osób. To dla dziecka znak, że jest naprawdę kochane.

Tatuś w przeciwieństwie do mamy, to jest ktoś, kto pozwala na swobodne poznawanie świata. Nie pochyla się tak nad dzieckiem, nie trzęsie się o jego zdrowie, ale potrafi w taki sposób otoczyć opieką, że dziecko pod jego skrzydłami czuje się zupełnie bezpieczne i swobodne. Niektóre dzieci uwielbiają swoich ojców bardziej niż matki – szczególnie małe dziewczynki widzą w swoich tatusiach walecznych rycerzy. Dla chłopca tata będzie wzorem mężczyzny. Obserwując go, dziecko podświadomie uczy się ról płciowych i obowiązujących w naszej kulturze norm. Zwykłe wyjście do kina, jazda autobusem czy robienie zakupów mogą być dla małego mężczyzny najlepszą, bo spontaniczną, lekcją dobrych manier. Chłopiec patrzy na zachowanie ojca, wyciąga wnioski i naśladuje reakcje rodzica.

Dlatego w tym jedynym Dniu w roku niech tatuś będzie na honorowym miejscu, niech poczuje się jak król i niech się zachowuje jak na króla przystało. A król powinien pić ze wspaniałego kielicha, jakim może być kubek supertaty.

Dodaj komentarz