cze 8, 2012

napisane przez w kategorii Miseczki | 0 Comments

Jagodowi przyjaciele

Jagodowi przyjaciele

Lato to czas niesamowitych kolorów, smaków i zapachów. Co prawda najwięcej czasu i energii poświęca się truskawkom, które najłatwiej dostać w sklepach i na bazarkach, ale przecież równie smacznym przysmakiem, kojarzonym z letnimi wojażami są jagody. Te czarne maleńkie kropeczki są nie tylko bardzo smaczne, ale również wyjątkowo zdrowe. Smakują bardzo dobrze zarówno, jako dodatek do ciast, deserów, ale również jako sos, czy pojedynczy przysmak. Niestety, jest ich na rynku znacznie mniej niż ich czerwonych kolegów, ponieważ znacznie trudniej je zdobyć – choć dla niektórych garść świeżo zebranych jagód, to istny rarytas.

Dzisiaj, chyba najprostsze danie, jakie można przygotować z tych czarnych piękności – na pewno będzie smakowało i małym i dużym – pierogi z jagodami  – mmmm – palce lizać.

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw przygotowujemy ciasto: w dużej misce zagniatamy razem mąkę, jajko i wodę, aż uzyskamy jednolitą masę (jeśli będzie zbyt twarda można dodać jeszcze trochę wody).
  2. Rozwałkowujemy ciasto na cienki placek na stole przysypanym mąką i brzegiem odwróconego kubka wycinamy z niego kółka.
  3. Do miseczki jagód dodajemy trochę cukru. Należy to wymieszać, można też trochę pognieść widelcem, żeby uzyskać masę jagodową, zamiast całych owoców
  4. Jagody nakładać w niewielkiej ilości na wycięte wcześniej krążki z ciasta.
  5. Zaklejać je jak pierogi (dokładnie zalepiamy brzegi, żeby przy gotowaniu nadzienie nie wypłynęło).
  6. Gotujemy wodę, lekko ją solimy i wrzucamy do niej pierogi na około 3-4 minuty. Można podawać je oblane bitą śmietaną, posypane cukrem.

Dodaj komentarz