lip 29, 2011

napisane przez w kategorii Filiżanki | 0 Comments

Historia herbatą pisana

Historia herbatą pisana

Dziasiaj jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Anglicy nie wyobrażają sobie bez niej życia, ani swojej five o’ clock. Jedna z legend dotyczących odkrycia herbaty związana jest z chińskim cesarzem Shennongiem, panującym około 2737 roku p.n.e. Władca ten, wypoczywając w cieniu pewnego krzewu, poczuł pragnienie, więc poprosił swojego sługę o zagotowanie wody. Kilka listków opadło z krzewu do filiżanki. Cesarz zachwycił się orzeźwiającym i delikatnym napojem i nakazał uprawę tej rośliny w kraju.

Uprawa herbaty była bardzo popularna w Chinach w VII wieku. Jej listki zgniatano, suszono i formowano w tzw. „cegiełki”. Jej parzenie porównywano do ceremoniału celebrującego życie, bardzo popularnej w tym czasie filozofii. Później herbatę cegiełkową zastąpiono herbatą w proszku, a nowy sposób zaparzania polegał na wsypywaniu proszku do czarki z wrzątkiem i roztrzepaniu specjalną trzepaczką.

Dzisiaj herbatę stosuje się w torebkach ekspresowych, dla oszczędności czasu, jednak bardzo często odbija się to na jej aromacie i smaku. Dlatego, kiedy czeka nas wyjątkowa okazja, warto wrócić do starego sposobu jej zaparzania. Goście na pewno to docenią.

Dodaj komentarz