lip 29, 2011

napisane przez w kategorii Filiżanki | 0 Comments

Zwyczaje picia herbaty

Zwyczaje picia herbaty

Zwyczaje związane z piciem herbaty są bardzo różnorodne i warto je znać, przed wyjazdem do kraju, w którym nie wyobraża się dnia bez filiżanki czy kubka aromatycznej herbaty.

Anglicy każdy dzień, zaraz po wyjściu z łóżka, rozpoczynają od picia herbaty (tzw. morning tea). Najczęściej piją ją z mlekiem i biszkoptami. Napój taki działa pobudzająco. Dopiero po skosztowaniu herbaty Brytyjczycy przystępują do śniadania. Anglikom zawdzięczamy również „five o’clock”. Jest to czas, kiedy robią sobie przerwę, aby się odprężyć (tzw. afternoon tea). Podobnie jest wieczorem, kiedy kosztują tzw. high tea.

Szkoci i Irlandczycy również mają swój ceremoniał picia herbaty. Spożywają ją dodając śmietankę.

We Francji z kolei herbata podawana jest często przy okazji spotkań towarzyskich, zabaw, pogaduszek, gry w karty. Najczęstszym jej dodatkiem są kanapki i ciasto.

Największy jednak rytuał przy spożywaniu herbacianego napoju towarzyszy Chińczykom. Kiedy tylko wejdzie się do jakiegoś domu, od razu częstują herbatą, co jest oznaką gościnności. Nalewają jej obficie, a gdy filiżanka jest pusta od razu służący ją napełnia. Dopiero po wypiciu określonej ilości herbaty gospodarz pozwoli nam przedstawić sprawę, z jaką przyszliśmy.

Dzisiaj ten napój rozpoczyna każdy posiłek, zarówno w restauracji, jak i w domu. Podaje się ją również zawsze na zakończenie przyjęcia.

Dodaj komentarz