lip 29, 2011

napisane przez w kategorii Filiżanki | 0 Comments

Dodatki poprawiające smak herbaty

Dodatki poprawiające smak herbaty

Herbata smakuje wyśmienicie o każdej porze dnia. Podawana zawsze w taki sam sposób może się w końcu znudzić. Dlatego warto czasem urozmaicić sobie rytuał picia herbaty, przyprawiając ją dodatkami, które wzbogacają jej smak.

Tradycjonaliści piją wyłącznie herbatę „naturalną”, bez dodatków. Niektórzy, aby poprawić jej smak i aromat dodają, np. krążek pomarańczy, kostkę (lub kilka) cukru albo trochę mleka.

Mimo, że w Polsce bardzo popularnym dodatkiem jest cytryna, według znawców nie powinno się jej dodawać, gdyż jest zbyt kwaśna, przez co zabija smak herbaty.

Cukier pozwala zachować jej aromat, jednak należy go dodawać wyłącznie do niektórych herbat czarnych, nigdy białych czy zielonych.

Dodając mleko należy pamiętać, aby je wlać do filiżanki przed nalaniem herbaty. Komponuje się jedynie do herbatami cejlońskimi oraz indyjskimi.

To oczywiście tylko pewna propozycja, bo i tak każdy z nas przyrządza herbatę na swój własny sposób. To tylko kilka podpowiedzi, które urozmaicą nam codzienny rytuał. Czasem warto spróbować czegoś nowego.

Dodaj komentarz