sie 30, 2011

napisane przez w kategorii Przepisy na herbatę | 0 Comments

Sposoby parzenia herbaty

Sposoby parzenia herbaty

Zazwyczaj do parzenia herbaty nie przywiązujemy żadnej wagi. To przecież żadna filozofia: wrzucamy torebkę do kubka czy filiżanki i zalewamy wrzątkiem. Da się to wypić, więc po co zawracać sobie głowę fusami, zaparzaczkami i innymi wynalazkami?

Jednak sposób parzenia herbaty jest bardzo ważny, gdyż ma on zdecydowany wpływ na smak i efekt końcowy. Może warto choć raz zastosować się do poniższych wskazówek i poczuć prawdziwy smak herbaty?

Nie wszystkie herbaty zalewamy wrzątkiem. Wrzątek (i to tzw. ‘’biały’’, czyli woda tuż przed mocnym wrzeniem) jest dobry tylko dla herbat czarnych. W pozostałych przypadkach temperatura wody musi być niższa, żeby nie zlikwidować cennych substancji znajdujących się w herbacie. Ważny jest również czas parzenia – odpowiednio dobrany, pozwala na wydobycie najlepszych walorów herbaty.

Herbatę najlepiej zaparzyć w porcelanowym lub kamionkowym dzbanku (ale jeśli nie mamy takiego, to szklany też ujdzie). Tuz przed zaparzeniem przepłukujemy go gorącą wodą, wsypujemy odpowiednią ilość suchej herbaty i zalewamy wodą o odpowiedniej temperaturze. Parzymy przez kilka minut, w zależności od przygotowywanego rodzaju, a następnie rozlewamy napar do kubków czy filiżanek. Ważne jest, aby w tym momencie oddzielić go od liści, gdyż zbyt długie parzenie powoduje uwalnianie się substancji nadających naszemu napojowi goryczy. Można też przelać zaparzoną herbatę do innego dzbanka i w nim podać na stół. Zastąpi bukiet róż na stole http://www.fajnykubek.pl/kubek-z-zaparzaczem/zaparzacz-w-kwiaty-p-345.html

Dodaj komentarz