lis 23, 2011

napisane przez w kategorii Kubki | 0 Comments

Katarzynkowe zwyczaje

Katarzynkowe zwyczaje

Nie ma chyba człowieka, który nie lubi świąt Bożego Narodzenia, Bo święta to magia i tajemnica. Ale zanim nadejdą trzeba się do nich dobrze przygotować. Tym czasem przygotowania jest adwent, który w tym roku przypada w ostatnia niedzielę listopada.

Zanim jednak nadejdzie, wiele osób będzie miało okazje do ostatnich szaleństw z okazji Andrzejek lub Katarzynek. Te ostatnie to nieco już zapomniany zwyczaj wróżenia sobie w nocy wigilijną poprzedzającą dzień św. Katarzyny, którą to czcimy 25 listopada. W tę noc młodzi chłopcy mieli możliwość wykonywania wróżb związanych z ich matrymonialną przyszłością. Ten zwyczaj żywo był obchodzony jeszcze pod koniec XIX wieku, kiedy to uważano, że pora długich jesiennych wieczorów najbardziej odpowiada nawiązaniu kontaktu z zaświatami i ostatnim przedadwentowym zabawom.

W ten wieczór wykonywano kilka wróżb, które miały ujawnić niedługą przyszłość młodego kawalera. Oto niektóre z nich.

Goździki

Jedne z najbardziej cenionych przypraw kuchennych, które w ten dzień dodawano do ciasta, tzw. piernika św. Katarzyny. Były nie tylko smaczne, ale miały również kawalerowi zapewnić pomyślność.

Gałązka wiśni

Miała wróżyć zmianę stanu cywilnego. Zerwaną w dniu św. Katarzyny gałązkę wiśni lub czereśni należało wstawić do wody i poczekać do Bożego Narodzenia. Jeśli w Wigilię okryła się kwiatami, w ciągu roku można było się spodziewać wesela.

Kubki

Jedna z najbardziej symbolicznych wróżb. W jednakowych kubkach (te najbardziej podobające się mężczyznom można dostać w sklepie internetowym www.fajny kubek.pl) umieszczono trzy symbole monetę, obrączkę i grudkę ziemi. Każda z nich na nowy rok niosła inny symbol. Grudka ziemi to symbol ciężkiej pracy w ciągu nadchodzącego roku, moneta, symbolizowała bogactwo, a obrączka rychłe wystąpienie ze stany kawalerskiego.

 

To tylko niektóre z wróżb Katarzynkowych, mimo, iż nikt chyba nie traktuje ich poważnie, to można wykorzystać je do dobrej zabawy.

Dodaj komentarz