lis 24, 2011

napisane przez w kategorii Filiżanki | 0 Comments

Na Andrzeja leją woskiem

W nocy z 29 na 30 listopada maja miejsce niezwykłe obrzędy związane z tradycją dnia św. Andrzeja. Mimo, iż święty jest jak najbardziej chrześcijańskie, to jednak wieczorne zabawy należą już do bardziej pogańskiej części. W tym dniu, a właściwie nocy,  od czasów wierzeń ludowych, pokutuje przekonanie o najlepszych małżeńskich wróżbach. Oczywiście wróżby są przeznaczone wyłącznie dla damskiej części społeczeństwa. Mężczyźni mogą sobie powróżyć w tym temacie kilka dni wcześniej – czyli w tak zwane Katarzynki. Wszystkie panny, które chcą się przekonać, jaka czeka je przyszłość, zbierają się w jednym domu i oddają się magii wieczoru, przy andrzejkowych wróżbach.

A sposobów wróżenia jest kilka – jedne zachowały się do naszych czasów w formie pierwotnej, inne zmieniły nieco formę, by nie trąciło przysłowiową myszką.

Najpopularniejszą wróżbą jest oczywiście ta z wosku, który należy przelewać przez klucz do miski z zimną wodą. Następnie zastygły kształt rzuca się na ścianę (trochę, jak w teatrze cieni) i interpretuje. Zazwyczaj szuka się rzeczy pomyślnych.

Inna wróżba związana jest z jabłuszkiem. Dziewczyna obiera jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa. Potem rzuca skórkę z jabłka przez lewe ramię na podłogę. Kształt, który ujrzy, jest pierwszą literą imienia jej przyszłego narzeczonego.

Jeszcze inna wykorzystuje filiżanki. Na pięć spodków trzeba postawić do góry dnem pięć jednakowych filiżanek. Jedną pozostawia się pustą, pod pozostałymi ukrywa się przedmioty. Dawniej przedmiotami tymi były: różaniec lub książeczka do nabożeństwa (stan zakonny), listek – najlepiej ruty (staropanieństwo), obrączka, pierścionek lub wstążka do czepka (małżeństwo), moneta (pieniądze). Dzisiaj dodaje się  jeszcze laleczkę (nieślubne dziecko), owoc, najlepiej z dużą ilością pestek (rychłe macierzyństwo), pędzel, długopis lub inny symbol zawodu „wolnego”. Dzisiaj święto jest bardziej traktowane jako forma zabawy, choć wiele osób wróżby andrzejkowe bierze sobie głęboko do serca.

 

Dodaj komentarz