gru 29, 2011

napisane przez w kategorii Kubki | 0 Comments

Hej kolęda, kolęda

Hej kolęda, kolęda

Kolędnica to w tradycji polskiej przebierańcy, którzy w okresie świąt Bożego Narodzenia, chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj jest zachowany jeszcze w niektórych regionach Polski. Grupa kolędnicza nosiła ze sobą maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą. Czasami zamiast Turonia wodzono niedźwiedzia, kozę, konia, koguta.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci.

Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości. Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je „na żywo”. W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami. Częstowano ich kubkiem czegoś ciepłego – barszczu, albo gorzałki. Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak.

Dodaj komentarz