sty 5, 2012

napisane przez w kategorii Filiżanki, Miseczki | 0 Comments

Witaj karnawale!!!!

Witaj karnawale!!!!

Dopiero co żegnaliśmy Stary Rok, a już wielkimi krokami zbliżył się do nas karnawał. Wszyscy szykują się na wielkie bale i małe prywatki. My polecamy ten drugi sposób, bo w mniejszym, zaprzyjaźnionym gronie, zabawa może być wielką frajdą. Jeśli tylko zastosuje się kilka złotych rad, w organizacji takiego spotkania. Powinno się ono odbywać w atmosferze sympatii i życzliwości, bo tylko taka atmosfera stanowi podłoże do wytchnienia, pokrzepienia sił w tańcu, czy podtrzymania szczerej rozmowy.

Na przyjęciu karnawałowym najlepiej sprawdzi się bufet z przekąskami i drinkami. Dzięki temu nie musisz godzinami przygotowywać przyjęcia, ani martwić się wykwintnym menu. Jeśli dobrze wszystko zorganizujesz, możesz podzielić prace pomiędzy swoje przyjaciółki, które pomogą ci w przygotowaniu przyjęcia.

W bufecie powinny się znaleźć dania zarówno na ciepło, jak i tzw. zimna płyta. Możesz porozstawiać w miseczkach i salaterkach różnego rodzaju sałatki, pikle, sosy i dipy. Na stole nie może również zabraknąć pieczywa, czystych talerzyków i sztućców. Jeśli chodzi o dania na ciepło podać można lazanię, zapiekankę, kurczaka w wykwintnej panierce, efektowną roladę lub rybę. Do tego możesz podać różnego rodzaju przekąski (na ząb). Tu warto pamiętać o oliwkach, koreczkach, włoskich crostini czy bruschettach, marynowanych grzybkach, kawałkach warzyw, serów i wędlin.

Oczywiście dobra zabawa nie może obyć się bez odpowiedniego zaplecza z procentami. Na jedną osobę zaplanuj ok. 1 butelkę wina, ok. 3 drinków lub ok. 2 litrów piwa. Napoje na ciepło – kawę i herbatę przygotuj w ilości 2 filiżanek na osobę

Dodaj komentarz