sty 8, 2012

napisane przez w kategorii Przepisy na kawę | 0 Comments

Sposoby parzenia kawy

Sposoby parzenia kawy

Nie wyobrażamy sobie bez niej dnia, choć każdy wyobraża sobie ją troche inaczej. Może być mokka, cappuccino, latte. Każda z nich wymaga jednak innego sposobu parzenia. Oto kilka z nich:

Po turecku. Bardzo drobno zmieloną małą czarną i zmieszaną z cukrem należy wsypać do tygielka (najlepiej miedzianego), zalać zimną wodą i kilka razy podgrzewać (nie dopuszczając do gotowania) aby wywar się podniósł. Zanim przelejemy gorący napar do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody aby fusy osiadły na dnie. Warto dodać do kawy odrobinę cynamonu lub kardamonu, co wzbogaci jej smak.

W filtrze. Do filtra należy wsypać kilka łyżeczek kawy (w zależności od ilości filiżanek) i powoli zalewać gorącą wodą. Niewątpliwie jest to najprostszy sposób parzenia kawy, oczywiście nie licząc zwykłego zalewania wrzątkiem w szklance. Taki sposób jest wyjściem z sytuacji, gdy nie chcemy kupować expresu przelewowego, a nie lubimy pić kawy z fusami…

Kawa z ekspresu przepływowego. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą. W takim ekspresie jest specjalny podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę kawy. Lecz kawa nie powinna długo stać w dużej temperaturze, gdyż traci swój aromat.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego. W takim ekspresie przygotować można kawę espresso lub cappuccino (jeśli ekspres ma specjalne dysze spieniające mleko). Kawę wsypuje się do sitka i lekko ugniata. Sitko umieszcza się w specjalnej obręczy. Kiedy woda osiągnie wysoką temperaturę, para wodna przechodzi przez kawę w sitku wprost do filiżanki. Tak przygotowana kawa ma delikatną warstwę jasnobrązowej pianki. Kawa do takiego ekspresu powinna być grubo- mielona.

Kawa mokka. Ten rodzaj parzenia jest nieco podobny w działaniu do parzenia w ekspresie ciśnieniowym. Dolną część specjalnego czajniczka napełnia się zimną wodą, nad nią jest sitko ze zmieloną kawą, a nad nim z kolei – górny pojemnik na napar. Całość stawiamy na kuchence, powstająca para z gotującej się wody w dolnym zbiorniczku przechodzi do góry przez kawę w sitku i już w górnej części wylewa się napar.

Wypróbuj już dzisiaj swój ulubiony sposób parzenia kawy.

Dodaj komentarz