lut 11, 2012

napisane przez w kategorii Przepisy na herbatę | 0 Comments

Konfitura nie tylko naśniadanie

Konfitura nie tylko naśniadanie

Niedawno obchodziliśmy dzień babci i dziadka, składaliśmy im najlepsze życzenia, objadaliśmy się najsmaczniejszymi przysmakami, przygotowanymi przez nasze babcie. Jedną z takich smakowitości jest podawana herbata z konfiturą.

Dzisiaj już trudno wyobrazić sobie młodych ludzi, którzy do herbaty podają konfiturę. Dzisiaj herbatę podaje się z cukrem, miodem lub herbatnikami, a konfitury stosuje się raczej do śniadania w połączeniu ze świeżym pieczywem.

Zatem jak przygotować smaczna herbatkę z konfiturą?

To niezwykle proste. Wystarczą dwie saszetki ulubionej herbaty i słoik konfitury. W tym okresie najlepiej sprawdza się konfitura malinowa, pomarańczowa, czy wiśniowa. Wspaniale smakuje i ma właściwości rozgrzewające i orzeźwiające. Saszetki z herbatą umieść w filiżankach, zalej wrzątkiem i zaparzaj według wskazówek podanych na opakowaniu. W osobnej, małej miseczce podaj ulubioną konfiturę.

Gotową herbatkę podawaj bezpośrednio po przyrządzeniu z dodatkiem dubletów czekoladowych lub sasanek z mleczną czekoladą. Mimo, iż jest to stary sposób na podawanie herbaty, warto przywrócić go do łask lub zapoczątkować nowa tradycję.

 

 

 

 

Dodaj komentarz